تبلیغات
Alinti - درخواست «تبدیل خوی به استان» و چند نکته کلیدی و مهم
 
Alinti
Alinti به زبان ترکی یعنی نقل قول
                                                        
درباره وبلاگ

این وبلاگ به منظور نقل قول ، بررسی صحت و سقم و بحث و تبادل نظر درمورد اخبار و اطلاعات سایر سایتها و وبلاگها بخصوص در محدوده منطقه آزاد ماکو ایجاد گردیده است .
مدیر وبلاگ : آرش ی
نویسندگان
نظرسنجی
از وبلاگ من خوشتون اومد ؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


دورنانیوز- سرویس سیاسی و اجتماعی: آیا بهتر نیست به جای سردادن فریاد جدایی، شعار برادری، برابری و اتحاد و همدلی را با کمک یکدیگر و تلاش و همت مشترک عملی ساخته و به جای دامن زدن به اختلافات پوچ مسئولینی که مهمان دو سه روزه عرصه سیاست استان هستند، به فکر بهره بردن از قابلیت ها و پتانسیل های فراوان تک تک شهرستان های آذربایجان غربی جهت توسعه عادلانه و متوازن استان باشیم؟
23 (1)

به گزارش دورنانیوز، «حق تعیین سرنوشت» از جمله حقوق مهم و غیرقابل کتمان ساکنین هر کشور، منطقه، استان و شهری بوده و این را میتوان به عنوان یکی از اصول ابتدایی و حیاتی دموکراسی قلمداد نمود، چرا که مردم مختارند بر اساس قدرت انتخاب و اختیار خود راه و روش اداره محل سکونت خود را بر اساس چهارچوب های قانونی مشخص نمایند.

یکی از جلوه های بارز حق تعیین سرنوشت مناطق جغرفیایی در ایران تبدیل برخی شهرستانها به استان بنا به خواست و اراده ساکنین آنها میباشد. امری که در بسیاری از مناطق کشور از دیرباز به عنوان یکی از مسائل چالش برانگیز عرصه تقسیمات کشوری مطرح بوده و همواره با حواشی فراوانی روبه رو بوده است. حواشی که اغلب از تعصبات کورکورانه قومی-مذهبی نشات گرفته و با استقبال بدخواهان نظام و دشمنان انقلاب قرار گرفته است. هم چون درخواست نماینده شهرستان مهاباد مبنی بر تشکیل استانی جدید بر اساس فاکتورهای قومی و مذهبی در جنوب آذربایجان غربی که دقیقا اتحاد و همدلی مردمان استان از ترک و کرد گرفته تا شیعه و سنی را هدف قرار داده و موجبات رقص و پایکوبی گروهک های معاند و مسلح قندیل نشین را فراهم ساخت.

البته در مواقعی نیز درخواستهای تشکیل استانهای جدید به دور از رنگ و بومی قومی – مذهبی، ماهیتی سیاسی-اجتماعی داشته و با تشدید اختلافات سیاسی میان مسئولین و نمایندگان مرکز استان و سایر شهرستان ها قوت میگیرند و با تاثیری که بر اذهان عمومی مردم میگذارند، رفته رفته تبدیل به یک مطالبه و خواست عمومی میشوند. این نوع از مطالبات با محوریت حق تعیین سرنوشت مشروعیت و حقانیت نسبتا بالاتری نسبت به درخواستها با مضمون قومی یا مذهبی داشته و اغلب در صورت اصرار و پافشاری بر آن با پیروزی و موفقیت نهایی همراه میشوند. درخواست طیفی از مردم شهرستان خوی مبنی بر جدایی از آذربایجان غربی و تبدیل به استانی مجزا نمونه‌ای از چنین درخواستها میباشد. خواسته ای که چند سالیست هرازگاهی نقل محافل مختلف شده و اغلب در ماههای پایانی منتهی انتخابات از سوی کاندیداها مطرح گشته و با واکنشهای فراوانی از سوی مردم و مسئولین خوی از یک طرف و مردم و مسئولین استانی و به خصوص اورموی روبه رو میشود!

هدف از این نوشته انکار حق مردم شهرستان دوست و برادر خوی جهت جدایی از آذربایجان غربی و تشکیل استانی جدید نبوده و همانگونه که گفته شد چنانچه چنین درخواست هایی به دور از رنگ و بوی قوم گرایانه و دشمن شاد کن بوده و صرفا به دلیل وجود برخی تبعیض ها و نابرابری ها باشد، بر اساس اصول دموکراسی و قانون اساسی کشور، به هیچ وجه نباید با آن با سیاست سرکوب گرایانه برخورد نمود. حال آنکه در روزهای اخیر و بعد از اظهارات نماینده خوی در مجلس شورای اسلامی مبنی بر ضرورت استان شدن خوی، بسیاری از رسانه های این شهرستان در واکنش به مخالفت های صورت گرفته از سوی مسئولین مرکز استان و برخی رسانه های آن از جمله همین پایگاه خبری و تحلیلی، «ظلم و تبعیض» صورت گرفته بر علیه «خوی» از سوی «اورمیه» را مهم ترین دلیل خود جهت مطرح ساختن مطالبه تبدیل خوی به استان قلمداد نموده اند که در برداشت نخست چنین استدلالی کاملا منطقی و صحیح به نظر میرسد.

اما بیایید کمی واقع بینانه به این موضوع بنگریم! آیا واقعا با استان شدن خوی، تمامی مشکلات این شهرستان حل شده و رنجها، محرومیتها و عقب ماندگی های آن جبران خواهد شد؟

برای پاسخ به این سوال لازم است تا چندین سوال و نکته کلیدی را در رابطه با «طرح استان شدن خوی» مطرح سازیم.

۱- دقیقا منظور از استان شدن «خوی» چیست؟ آیا در اینجا منظور تنها جدا شدن شهرستان خوی از آذربایجان غربی و تبدیل آن به استانی تک شهرستانی نظیر قم است؟ یا جدا شدن کل شهرستان های شمالی استان همچون ماکو، چالدران، پلدشت، شوط، چایپاره و… به همراه خوی و تشکیل استانی جدید با مرکزیت خوی میباشد؟ در این صورت علاوه بر مردم خوی (که به زعم رسانه های این شهرستان کاملا موافق استان شدن خوی میباشند)، آیا مردم سایر شهرستان های شمالی استان نیز موافق چنین طرحی میباشند؟ آیا رضایت آنان در این خصوص مهم نیست؟ در صورت تحقق چنین امری آیا مردم و مسئولین شهرستان ماکو که بعد از تبدیل آن به یک منطقه آزاد تجاری از اعتماد به نفس بالاتری برخوردار شده اند، با تبدیل خوی به مرکز استان جدید موافق خواهند بود یا آنان نیز خواهان اعطای مرکزیت استان به شهرخود خواهند شد؟

۲- چرا این بحث همواره و در زمان چند ماه مانده به انتخابات مطرح میشود؟ چرا در طول ۳ سال اخیر حتی در ابعادی کوچک نیز حتی در سطح رسانه های محلی به این موضوع که به زعم رسانه ها و نماینده خوی یکی از مهم ترین مطالبات مردم این شهرستان است، پرداخته نشده است؟ آیا مطرح شدن ناگهانی و یک باره آن بعد از گذشت چندین سال آنهم در بهبوهه انتخابات مجلس و توسط نماینده ای که خود کاندیدای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه سال جاری است، کمی غیرعادی به نظر نمیرسد؟

۳- مطابق با استدلال مطرح شده از سوی مدافعین این طرح، به دلیل آنکه اورمیه به عنوان مرکز استان نسبت به خوی پیشرفت بیشتری در حوزه های مختلف داشته است، پس خوی حق دارد تا راه خود را از اورمیه جدا نموده و خود تبدیل به یک استان شود! آیا چنین استدلالی به دور از منطق نیست؟ واضح و مبرهن است که در کل کشور، تمامی مراکز استانها به دلیل اهمیت سیاسی، از امتیازات اقتصادی بیشتری نسبت به سایر شهرستانها بهره میبرند و اگر این موضوع را به عنوان نوعی رفتار تبعیض آمیز در نظر گیریم پس در نتیجه میتوان این حق را به تمامی شهرستان های کشور داد تا فریاد جدایی سر داده و در نتیجه تفکر استان شدن را در سر بپرورانند که در این صورت باید شاهد تولد صدها استان جدید در کشور باشیم!

۴- اما آیا حقیقتا آنطور که نماینده محترم خوی و رسانه های این شهرستان مطرح میسازند، اورمیه در حق خوی ظلم کرده و تبعیض قائل شده است؟ این ادعا بر اساس چه دلایل، مدارک و شواهدی مطرح میشود؟ آیا اورمیه تاکنون از امتیازاتی غیر از امتیازات طبیعی مراکز استانها بهره برده و یا حق شهرستانهایی نظیر خوی را پایمال نموده است؟ آیا امروزه نرخ بیکاری در اورمیه پایین تر از خوی است؟ یا تعداد حاشیه نشینانی که حتی از نعمت آب و برق نیز محروم اند؟ آیا وضعیت راه ها و جاده های منتهی به اورمیه بهتر از جاده های خوی است؟ مسلما پاسخ نه است! چرا که فارغ از پیشرفت هایی جزئی آنهم در حوزه عمران شهری به لطف تلاش های مجموعه شهرداری اورمیه در طول چند سال اخیر، تغییر و تحول آنچنانی در حوزه هایی نظیر صنعت، کشاورزی، تجارت و… در اورمیه صورت نگرفته و اغراق نیست که بگوییم در برخی از این حوزه ها نظیر کشاورزی شاهد پسرفتی نگران کننده بوده ایم!

۵- جمعیت از جمله فاکتورهای اساسی و ضروری تشکیل استان های جدید میباشد به طوری که ماده ۹ قانون تقسیمات کشوری می‌گوید که استان جدید باید حداقل یک میلیون نفر جمعیت داشته باشد! حال آنکه جمعیت شهرستان خوی طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ برابر با ۳۵۴٬۳۰۹ نفر بوده‌ است و با حدنصاب یک میلیون نفری بسیار فاصله دارد. مدافعین این طرح در این باره چه توضیحی دارند؟

۶- «وجود آثار تاریخی و فرهنگی متعدد» یکی از پتانسیل های مطرح شده از سوی رسانه های خوی جهت تبدیل آن به یک استان میباشد. اما آیا واقعا یک شهرستان به صرف داشتن چندین مکان تاریخی و فرهنگی میتواند تبدیل به یک استان شود؟ در آذربایجان غربی شهرستان هایی نظیر تکاب، نقده، ماکو و… آثار تاریخی و فرهنگی بس غنی تر و فراوان تری نسبت به خوی داشته و مطابق با این استدلال از اولویت بالاتری جهت تبدیل به استان برخوردار میباشند! ویا در خصوص معادن نیز قضیه به همین منوال است.

۷- آیا تبدیل خوی به یک استان مجزا و در پی آن افزایش درخواست ها از سوی سایر شهرستان ها برای استان شدن، تمامیت، یکپارچکی، اتحاد و همدلی موجود میان مردم آذربایجان را به خطر نمی اندازد؟ مگر نه اینکه در سال های اخیر با جدا شدن اردبیل، همدان، زنجان و… از پیکره آذربایجان، علاوه بر زدوده شدن نام آذربایجان از روی این مناطق، هویت، زبان و فرهنگ ساکنین آنها نیز رفته رفته رو به زوال و نابودی نهاده و اکنون بیشترین تعداد آذربایجانی های آسیمیله شده که حتی قادر به تلکم به زبان مادری خود نیستند از همین استان ها بوده و مطمانا تبدیل خوی به استان و تکه تکه شدن آذربایجان غربی منجر به تشدید بحران های هویتی در این منطقه شده و مشکلات فراوانی را به بار خواهد آورد!

۸- تمامی سوالات مطرح شده در بالا را فراموش کرده و فرض را بر این بگذاریم که «خوی باید استان شود»! اما آیا خوی برای استان شدن آماده است؟ آیا زیرساختهای لازم برای تبدیل به استانی مجزا و مرزی با موقعیت جغرافیایی پیچیده و حساس را داراست؟ آیا از پتانسیل های لازم جهت به حرکت درآوردن چرخه اقتصادی خود برخوردار است؟ آیا مزارع آفتاب گردان و عسل تولیدی در این شهرستان خواهند توانست چرخ اقتصاد استان خوی را به حرکت درآورند؟ چه تضمینی وجود دارد که با جدا شدن خوی از آذربایجان غربی، تمامی مشکلات این منطقه حل و فصل شده و به محرومیت های آن پایان داده خواهد شد؟ آیا مسئولین و رسانه های خوی راهکار برون رفت از محرومیت را تنها در «استان شدن» میبینند؟ اگر منطقه ای صرفا به دلیل یدک کشیدن نام استان عاری از هرگونه محرومیت و مملوء از پیشرفت و توسعه باشد، پس امروز تکلیف ده ها استان و مرکز استان محروم و عقب مانده از حیث شاخص های توسعه چیست؟

و بسیاری سوال دیگر….

در پایان لازم است خطاب به برادرانمان در خوی بگوییم که چرا باید با دامن زدن به مشکلات جناحی و حزبی برخی مسئولین استانی و نمایندگان اورمیه در مجلس با نماینده و یا مسئولین خوی، برادری مردمان همزبان دو شهرستان خوی و اورمیه را هدف قرار داده و با سوء استفاده از این اختلافات سیاسی، تاریخ و فرهنگ مشترک این دو شهرستان را زیر سوال بریم؟ آیا بهتر نیست به جای سردادن فریاد جدایی، شعار برادری، برابری و اتحاد و همدلی را با کمک یکدیگر و تلاش و همت مشترک عملی ساخته و به جای دامن زدن به اختلافات پوچ مسئولینی که مهمان دو سه روزه عرصه سیاست استان هستند، به فکر بهره بردن از قابلیت ها و پتانسیل های فراوان تک تک شهرستان های آذربایجان غربی جهت توسعه عادلانه و متوازن استان باشیم؟

رضا اصغری

نوع مطلب : سیاسی، اجتماعی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط : دونارنیوز، صدر نماینده خوی، پریسا علیلو، خوی نیوز - سعید فرجی خویی،
پنجشنبه 12 شهریور 1394 05:00 بعد از ظهر
اولا چه معنی میده تکه تکه کردن آذربایجان ، اینا فکر نمیکنن اگر بخوان شمال استان رو از آذربایجانغربی جدا کنن ، فقط شهرای جنوبی که اکثرا برادران کردمون اونجا ساکنن برای استان میمونه و نهایتا اسم آذربایجان برای این استان بی معنی میشه؟
دوما ، هموطنان خویی چرا فکر میکنن مشکلاتشون با استان شدن خوی حل میشه؟ و چرا فکر میکنن اهالی و ساکنین شهرهای شمالی استان علاقه ای به این جدایی از آذربایجانغربی و الحاق به آنان دارند؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.