Alinti
Alinti به زبان ترکی یعنی نقل قول
                                                        
درباره وبلاگ

این وبلاگ به منظور نقل قول ، بررسی صحت و سقم و بحث و تبادل نظر درمورد اخبار و اطلاعات سایر سایتها و وبلاگها بخصوص در محدوده منطقه آزاد ماکو ایجاد گردیده است .
مدیر وبلاگ : آرش ی
نویسندگان
نظرسنجی
از وبلاگ من خوشتون اومد ؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


http://s7.picofile.com/file/8238825468/hte9_mm85.jpg

نماینده مردم شریف شهرستانهای ماکو، چالدران ، شوط و پلدشت در خانه ملت طی گفت وگویی با "اکسیر نو"، می گوید: به افرادی که مغرضانه به منطقه آزاد ماکو می نگرند اعلام میکنم، بنده در این منطقه به هیچ وجه منافع شخصی خود را در نظر نگرفته و تمامی تلاش خود را برای حمایت از عمران و آبادانی منطقه به کار بردم.

چند سالی از شروع فعالیت سازمان منطقه آزاد ماکو که دارای بیشترین محدوده جغرافیایی در بین تمامی مناطق آزاد کشور است، سپری می شود. در این منطقه بیشترین فعالیت بر فراهم کردن زیرساخت های اقتصادی به ویژه در حوزه حمل و نقل متمرکز شده است و همین عاملی شده تا روند تغییرات و تاثیرات سازمان منطقه آزاد بر این منطقه چندان محسوس نباشد، مساله ای که «محمد علیپور(رحمتی)» نماینده مردم شریف شهرستانهای ماکو، چالدران ، شوط و پلدشت هم در گفت وگو با اکسیر نو به آن اشاره داشت.


اکسیر نو - ۳ سالی از آغاز کار رسمی سازمان منطقه آزاد ماکو سپری می شود. به عنوان نماینده مردم منطقه، روندی که طی این مدت سپری شده است را چگونه ارزیابی می کنید و این که این روند را رضایت بخش می دانید؟

سازمان منطقه آزاد در مرحله ای است که کم کم زیرساخت های لازم برای نمود واقعی یک منطقه آزاد را مهیا می سازد که در همین راستا پروژه هایی همچون احداث فرودگاه ماکو، بهبود راه های جاده ای و ترمینال این شهرستان در حال انجام است.

شرایطی که در منطقه آزاد ماکو حاکم است در هیچ نقطه از ایران وجود ندارد. عده ای به ناحق طوری وانمود می کنند که در منطقه آزاد ماکو هیچ تحرکی نیست و فرصت های موجود نیز در اختیار غیربومیان قرار گرفته است. بنده به عنوان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به اکثر نقاط کشور سفر کرده و شرایط حاکم بر کشور را از نزدیک می بینم. به جرات و بی طرفانه اعلام می کنم که منطقه آزاد ماکو یکی از خیرات و برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی  است که به این منطقه اهدا شده است. نواقصاتی داریم ولی باید توجه کرد که هنوز در اول راه هستیم و با گذشت زمان شرایط مناسب تر خواهد شد.

منطقه آزاد ماکو به لحاظ شرایط استراتژیکی و جغرافیایی پتانسیل های بی نظیری دارد که باید مورد توجه سرمایه گذاران قرار گیرد. آوازه منطقه آزاد ماکو در کل کشور تنیده شده و بدون اغراق عرض می کنم که مناطق آزاد دیگر شاهد پیشرفت منطقه آزاد ماکو بوده و به این منطقه غبطه می خورند. بنده یادم است وقتی ماکو به عنوان منطقه آزاد معرفی شد، مسئولان منطقه آزاد ارس که در همسایگی ما هستند، مطرح می کردند که منطقه آزاد ماکو به گرد ما هم نمی رسد ولی امروز پیشرفت را خود آنها نیز به وضوح می بینند.

اکسیر نو -  فعالیت منطقه آزاد ماکو در بحث اشتغال زایی و فراهم کردن فرصت های شغلی در منطقه چه عملکری داشته است؟

شرایطی که در منطقه آزاد ماکو حاکم است در هیچ نقطه ای از ایران وجود ندارد. در این راستا می توان به  پروژه فرودگاه ماکو که قریب به ۷۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا ۳ ماه آینده به اتمام خواهد رسید اشاره کرد. نباید فراموش کرد که احداث این فرودگاه به چه اندازه در اشتغال زایی در منطقه تاثیر مثبت داشته است. در اجرای این پروژه سعی بر آن شد تا از پیمانکاران و کارگران بومی استفاده شده و باعث تحرک و اشتغال زایی در منطقه گشته است.

متاسفانه برخی ها نگاهی سطحی به بحث اشتغال زایی داشته و اشتغال را همان استخدام و پشت میزنشینی می بینند. کشورهایی که به رشد و توسعه رسیده اند هیچ وقت با پشت میزنشینی رشد و توسعه نیافته اند؛ باید اقدامات سازندگی، اقتصادی، تجاری و عمرانی را در بحث اشتغال زایی مد نظر گرفت. به طور مثال همان بازاری که در ماکو راه اندازه شده است  توان اشتغال زایی برای هزاران نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم را دارا است.

نگاه های تنگ نظرانه را باید کنار گذاشت. بنده حتی در برخی مواقع  به جهت کنجکاوی به رستوران های بین راهی مراجعه می کنم تا پرس و جویی درباره ارتباط میزان درآمدزایی آن عزیزان با تحولات اقتصادی ایجاد شده در منطقه داشته باشم. خودشان اذعان می کنند که نسبت به گذشته میزان درآمد افزایش داشته و روز به روز رونق می یابد؛ بنده این سوال را از آن عزیزانی می پرسم که منطقه آزاد شدن ماکو را مساوی با کاهش درآمدزایی و اشتغال زایی می بینند، آیا حقایق را نمی بینند؟ البته نباید میزان اشتغال زایی که با اجرای پروژه هایی همچون پتروشیمی آذربایجان و سایر طرح هایی که با سرمایه گذاران هندی ایجاد خواهد شد را از یاد برد.

البته باید این حق را به خانواده ها داد که انتظار مشغول به کار شدند فرزندان خود را دارند؛ ولی باید حقیقت را اذعان کرد که مشکل بیکاری یک معضل ملی است نه منطقه ای و ما در این راستا تمام تلاش خود را برای کم رنگ کردن نرخ بیکاری در منطقه به کار می بریم.

اکسیر نو -  با توجه به شرایطی که شما به آن اشاره داشتید، چرا بخشی از مردم منطقه معتقد به تاثیر منفی منطقه آزاد بر زندگی خود هستند؟

این ادعا را رد می کنم. منطقه آزاد تاثیر مثبتی در زندگی مردم داشته است. متاسفانه بنده تمامی ضعف را در این راستا در رسانه ها می بینم که دستاوردهای منطقه آزاد را آن طور که باید انعکاس نمی دهند. آمار و ارقام و مستندات آن طور که باید از طریق رسانه در اختیار مردم قرار نمی گیرد. مردم باید به طور شفاف آگاه شده و خود قضاوت کنند. اگر مردم آگاه نشوند عده ای با جهت گیری های خاص و مغرضانه، افکار عمومی را منحرف می سازند.

اکسیر نو -  جنابعالی در همایش پیاده روی ماکو به ایراد سخنرانی پرداخته و دستاوردهای منطقه آزاد را بیان کردید. برخی از رسانه ها در این رابطه موضع گرفته و سخنان شما را تبلیغات انتخاباتی و سوءاستفاده از این تریبون مطرح کردند. چه نظری در این رابطه دارید؟

مسئولان منطقه آزاد هر زمانی که بتوانند تریبون را در اختیار بنده قرار می دهند تا دستاوردهای منطقه را برای مردم عزیز بازگو کرده و امید را در بین مردم زنده نگه دارم ولی در این راستا نیز همان طور که فرمودید، عده ای با دیدی مغرضانه اطلاع رسانی های بنده را فعالیت های تبلیغاتی می بینند. بعضا همین افراد به مردم القا می کنند که منطقه آزاد ماکو به جزء گرانی زمین و تورم در این منطقه ثمری نداشته و حتی هزینه زندگی در این منطقه بالا رفته است. اما خوشحالیم که مردم این منطقه هم اکنون فعالیت های عمرانی، آبادانی و پیشرفت را به وضوح می بینند.

اکسیر نو -  عده ای بر اشتغال افراد غیربومی در منطقه آزاد انتقاد دارند؟ آیا این انتقادات را وارد می دانید؟

اینکه عده ای می گویند در مدیریت منطقه آزاد ماکو صرفا از افراد غیربومی استفاده شده، صحیح نیست؛ می توانید آمار و ارقام را مقایسه کنید. البته باید این مسئله را نیز بیان داشت که رویکرد منطقه آزاد تخصصی است و افراد متخصص باید در این سازمان مشغول به کار شوند. از این آقایان سوال می کنم مگر تمامی کارکنان گمرک بومی هستند؟ پس چرا به جای تلاش برای توسعه منطقه به دنبال حاشیه سازی هستند؟

اکسیر نو -  عملکرد سازمان منطقه آزاد ماکو را در پیشبرد اهداف توسعه ای منطقه چگونه ارزیابی می کنید؟

عملکرد مجموعه منطقه آزاد ماکو را مثبت می بینم منتها موانعی نیز موجود است. باید به موضوعی در این راستا اشاره کنم،  اداراتی که به نوعی در منطقه آزاد ماکو فعالیت می کنند؛  قبلا حدود و اختیاراتی داشته اند که اینک به نوعی در اختیار منطقه آزاد قرار گرفته و وظایف آنها محدود شده است. به همین خاطر واکنش منفی آنها را در پی داشته است و به نوعی هم اکنون عملکرد بازدارندگی و رفع تکلیفی دارند.  هر چند نواقصاتی وجود دارد ولی باید قبول کرد که مسئولان منطقه آزاد ماکو تمامی تلاش خود را برای ارائه خدمات هر چه بیشتر به کار می گیرند.

برخی ها خیال می کنند منطقه آزاد ماکو خود سر اداره می شود و به حال خود رها شده است. بنده در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بارها بر عملکرد دقیق و نظارت کافی بر منطقه آزاد ماکو اشاره داشته ام. به افرادی که مغرضانه به منطقه آزاد ماکو می نگرند اعلام میکنم، بنده در این منطقه به هیچ وجه منافع شخصی خود را در نظر نگرفته و تمامی تلاش خود را برای حمایت از عمران و آبادانی منطقه به کار بردم.


نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها : آقای رحمتی،
لینک های مرتبط : سایت رسمی آقای رحمتی،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic